Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jest naprawdę

Z Remigiuszem Zawadzkim*, autorem dokumentu „Kobiety Adwokatury”, rozmawia Dominika Kucharska
Kadr z filmu "Kobiety Adwokatury"
Kadr z filmu "Kobiety Adwokatury"
Usłyszałem, że zawód adwokata zaczął się psuć w momencie, gdy dopuszczono do niego kobiety. Mnie, zagorzałego feministę, te słowa bardzo zbulwersowały.

W swoim najnowszym dokumencie skierował Pan kamerę na adwokatki. Jak zrodził się pomysł na ten film?
Sprowokował mnie tekst jednego z zasłużonych, nieżyjących już bydgoskich adwokatów. Napisał on w książce, że zawód adwokata zaczął się psuć w momencie, gdy dopuszczono do niego kobiety. Mnie, zagorzałego feministę, te słowa bardzo zbulwersowały.

Zaplanował Pan filmową odezwę?
Przede wszystkim chciałem pokazać, jak jest naprawdę. Miałem ku temu okazję, bo rozmawiałem z Justyną Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, o filmie, który mógłby nieco poprawić wizerunek adwokatów. Wielu z nich ma problem, tkwią w pułapce stereotypów, zaczerpniętych z amerykańskiej popkultury. Większość ludzi w Polsce - poza tymi, którzy mieli wątpliwą przyjemność kontaktu z wymiarem sprawiedliwości - nie ma pojęcia, jak to wszystko działa. Ich wiedza na ten temat bierze się z seriali i filmów. Tymczasem system prawny w Polsce wygląda zupełnie inaczej.

Chodziło o odkłamanie rzeczywistości?
W dużej mierze tak, ale robienie filmu o adwokaturze w Polsce jest jak pisanie podręcznika do historii. Papier to przyjmie, taśma filmowa już niekoniecznie. Potrzebowałem konkretnego tematu. Pani dziekan zasugerowała, że warto zwrócić uwagę na zmianę proporcji związanych z liczbą kobiet w zawodzie adwokata. Przytoczyła wtedy słowa wspomnianego mecenasa…

Idealny haczyk na feministę…
Dokładanie. Zmiana proporcji płci dotyczy wielu zawodów, to żadna nowość, choć do adwokatury Polki zostały dopuszczone dopiero niecałe sto lat temu. Chciałem pokazać, jak wygląda codzienność adwokatek w Polsce, bo nie przypomina ona tej znanej nam z seriali „Ally MacBeal” czy „Prawo Agaty”.

A jak wygląda?
Na pewno mniej w niej sensacji, a więcej szarej rzeczywistości. W moim filmie jest aż 12 bohaterek. Każda z nich jest z innego pokolenia, ma inne doświadczenia. Zależało mi także na zróżnicowaniu regionalnym, bo inaczej wygląda praca adwokatki na prowincji, a inaczej tej praktykującej w Warszawie czy Bydgoszczy. Najstarsza bohaterka - mecenas Krystyna Skolecka-Kona - ma ponad 80 lat i nadal pracuje. Najmłodsza jest natomiast aplikantka Weronika Erdmann, która dopiero wkracza do tego zawodu. Tym sposobem uzyskaliśmy wachlarz generacji.

Gdzie nagrywał Pan bohaterki?
Nie chciałem rozmawiać z nimi w kawiarni czy na innym neutralnym gruncie. Zależało mi, by sportretować bohaterki w ich naturalnym środowisku. Stąd ujęcia w kancelariach lub sądzie. Niektóre z pań zaprosiły nas też do domu. Tworząc ten film dostrzegłem, jak wiele praca adwokata ma wspólnego z pracą lekarza. To nieustanne bycie na ostrym dyżurze, co wymaga wielu poświęceń. Sprostanie temu może być szczególnie trudne dla kobiet, które w naszej kulturze są obarczone ciężarem poświęcania się, nie tylko w pracy, ale i w domu.

I może cytowany adwokat chciał o tym przypomnieć?
Być może, ale mylił się, mówiąc, że kobiety zepsuły zawód. Wzbogaciły go, wnosząc empatię, kobiecą wrażliwość. Jakkolwiek stereotypowo to zabrzmi, mam wrażenie, że adwokatki przede wszystkim dostrzegają człowieka wraz z całą złożonością sytuacji, w której się znalazł, a domeną adwokatów jest zazwyczaj skupianie się na przypadku, który trzeba rozwiązać. Adwokatki podkreślały też, że nie czują się dyskryminowane ze względu na płeć. Okazało się, że akurat w tej dziedzinie szanse szybko się wyrównały i płcie się dogadały.

Gdzie będziemy mogli obejrzeć „Kobiety adwokatury”?
Premiera odbędzie się

6 października w kinie „Orzeł” w MCK w Bydgoszczy

. Jest też duży odzew ze strony środowiska festiwalowego, więc zakładam pokazy podczas filmowych wydarzeń. Planujemy również emisję filmu w telewizji.

*Remigiusz Zawadzki

kurator Pracowni Kino i Film w MCK w Bydgoszczy; realizator, autor zdjęć, kierownik produkcji reportaży telewizyjnych, dokumentów, etiud filmowych.

PRZECZYTAJ REPORTAŻ O BOHATERKACH FILMU "KOBIETY ADWOKATURY"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!